Sprendimai

Siūlome sprendimus, skirtus verslo technologijoms vizualizuoti ir garsui perduoti, taip pat pramogų industrijos techniką ir technologijas, viešųjų erdvių garsinimo, vaizdo ir pavojaus pranešimo sistemas, techniką ir technologijas konferencijoms bei komunikacijai.

Savo klientams siūlome tik aukštos kokybės įrangą – ekranus, vaizdo projektorius, garso sistemas ir prietaisus, prožektorius, išmaniuosius apšvietimo prietaisus, garso, vaizdo ir šviesos valdymo pultus. Diegiame visos šios įrangos automatinio valdymo sistemas.

Audiovizualinės sistemos

Audiotono veiklos ašis – audiovizualinių sprendimų diegimas. Tai modernūs sprendimai, susiję su garsu, vaizdu ir apšvietimu: ekranai, displėjai, vaizdo projektoriai, garsiakalbiai, mikrofonai, diskusijų valdymo ir balsavimo sistemos, vaizdo konferencijų ryšys, prožektoriai, meninio apšvietimo prietaisai, sistemų valdymo įranga.

Audiovizualinės (AV) sistemos yra naudojamos jau beveik šimtmetį, šiais laikais jų taikymas yra aiškiai matomas kiekviename visuomenės sektoriuje. Verslo, švietimo, valdžios, medicinos, sporto ir kiti sektoriai šiais laikais yra neįsivaizduojami be AV technologijų. Šių technologijų prigimtis – nugalėti bendravimo iššūkius, padidinti bendravimo efektyvumą.

Koncertai, pasirodymai, spektakliai – scenose vykstantys renginiai, kuriuose AV sistemų naudojimas yra itin pastebimas, todėl labai svarbu pasirinkti tinkamus garso, vaizdo, apšvietimo komponentus, užtikrinančius renginio sėkmę.

Konferencijų, kongresų centruose, įstaigų pasitarimų ir komunikacijų kambariuose, posėdžių salėse ar panašios paskirties patalpose diegiamos vaizdo konferencijų, sinchroninio kalbų vertimo, automatizuoto diskusijų valdymo ir balsavimo sistemos, didelio formato displėjai ir vaizdo projektoriai, automatizuotas audiovizualinių sistemų valdymas.

AV sistemos su aukštais reikalavimais yra plačiai taikomos transporto objektuose – oro uostuose, geležinkelio, autobusų stotyse, taip pat prekybos centruose ar vietose, kur nuolat renkasi daug žmonių. Šios sistemos skirtos be trikdžių suteikti viešąją vaizdinę ir garsinę informaciją.

Viešosiose erdvėse ypač efektyvi vaizdinės informacijos ir reklamos perdavimo priemonė yra didelio (nuo 40“) formato LED ir LCD monitoriai – tokiuose monitoriuose pateikiama informacija puikiai matoma iš didelio atstumo. Visa vaizdinė ir garsinė medžiaga monitoriuose yra pateikiama naudojant Digital Signage įrangą. Šią įrangą galima pritaikyti įvairiausiems tikslams – oro uostuose, prekybos centruose, viešbučių, restoranų, degalinių tinkluose, mokslo, gydymo įstaigose ir kitose srityse reklamos ir informacijos transliavimui.

Švietimo sektorius, naudodamasis AV sistemų privalumais – kompiuterių technologijomis, vaizdo projekcijomis, interaktyviomis lentomis, akustinių sistemų naudojimu – gerina mokslo kokybę, paspartina ir palengvina informacijos įsisavinimą.

Šiuolaikinis parodų centras yra sunkiai įsivaizduojamas be modernios garso ir vaizdo įrangos. Parodų organizatoriai naudojasi viešųjų pranešimų sistemomis, įgarsinimo, vizualinio informacijos atvaizdavimo, architektūrinio ir efektinio apšvietimo, sistemų valdymo įranga.

Poilsio ir pramogų vietose AV sistemomis lankytojams perduodama aktuali informacija apie paslaugas ar įvykius. Dideliuose ekranuose rodoma vaizdinė informacija, garso sistemomis transliuojama muzika taip pat padeda atsipalaiduoti.

Norint sklandžiai ir efektyviai dirbti kontrolės ir valdymo kambariuose, reikalingas kokybiškas ir ergonomiškas informacijos pateikimas. Regėjimą tausojantys ir dėmesingumą išlaikantys vaizdo atvaizdavimo įrenginiai – neatsiejama kontrolės kambarių dalis.

Vaizdo konferencijų sistema Vilniaus biurų pastate
Emporio Armani parduotuvė, integruota 4 monitorių vaizdo siena
Litexpo konferencijų salė su šiuolaikinėmis vaizdo ir garso sistemomis bei automatizuotu įrangos valdymu

Audiovizualinių sistemų projektai

Konferencijų sistemos

Susitikimai ir konferencijos verslo, mokslo ir politikos sferose sunkiai įsivaizduojami be konferencinių sistemų įrangos. Šiems renginiams naudojamos įvairaus sudėtingumo sinchroninio kalbų vertimo, diskusijų – elektroninio balsavimo, vaizdinės medžiagos demonstravimo, įgarsinimo, nuotolinių vaizdo konferencijų, automatizuoto valdymo sistemos, garso bei vaizdo įrašymo ir transliavimo įranga.

Kadangi bendravimas visame pasaulyje yra tapęs globalus, bendraujant naudojama begalė skirtingų kalbų. Norint užtikrinti, kad žmonės suprastų vienas kitą tarptautinėse konferencijose, seminaruose ar kongresuose, naudojamas sinchroninis vertimas. Profesionalūs vertėjai spacialiai tam įrengtose vertėjų kabinose, sekdami pranešėjo kalbą per ausines, sinchroniškai verčia pasisakymą į kitos šalies kalbą. Tuo tarpu renginio dalyviai, naudodami tam skirtus imtuvus su ausinėmis realiu laiku gali klausytis pranešėjo jiems suprantama kalba. Sistema veikia belaidžio signalo perdavimo principu, kai vertėjų garso signalai siųstuvų pagalba yra transliuojami salėje, o imtuvų pagalba priimami bei dekoduojami. Signalai siunčiami infraraudonųjų spindulių pagalba skaitmeniniu būdu. Yra galimybė naudoti ir laidinius vertimo imtuvus, kurie paprastai būna stacionariai sumontuojami posėdžių salės balduose.

Konferencijų bei posėdžių salėse neretai vyksta įvairūs posėdžiai, diskusijos, pasitarimai. Jų organizavimui pasitelkiama diskusinė sistema. Posėdžio dalyvio darbo vietoje įrengiamas specialus diskusijų pultas su lanksčiu mikrofonu bei garsiakalbiu. Pultuose įmontuoto mikrofono bei garsiakalbio dėka dalyvių pasisakymai yra girdimi visoje posėdžių salėje, garso signalas gali būti įrašomas ar perduodamas į kitas garso sistemas. Diskusijų sistema paprastai įrengiama ten, kur reikia ne tik įgarsinti dalyvių pasisakymus, bet ir valdyti diskusijų eigą, pirmininkaujančio pulto ar kompiuterio pagalba suteikiant žodį užsiregistravusiems posėdžio dalyviams.

Ši sistema gali būti komplektuojama su papildoma technine bei programine įranga ir turėti kitų papildomų funkcijų – sinchroninio vertimo klausymosi, elektroninio balsavimo funkciją, balsavimo rezultatų apdorojimą ir pateikimą.

Partneris, esantis toli nuo jūsų, gali atsirasti visai šalia ir dalintis idėjomis realiu laiku – tai vyksta naudojant vaizdo konferencinį ryšį, raiškiuosius displėjus, spartų garso ir vaizdo signalų perdavimą ir skirstymą. Vaizdo konferencinių sprendimų spektras prasideda paprasta dviejų taškų sistema, baigiasi daugiataške, aukštos raiškos vaizdo konferencijų sistema. Kiekviename posėdžių kambaryje įrengtos vaizdo kameros bei mikrofonų pagalba vaizdas ir garsas yra perduodamas kitiems nutolusiems dalyviams. Taip visi dalyviai ne tik mato ir girdi nutolusius posėdžio dalyvius, bet ir gali matyti kitų dalyvių demonstruojamą vaizdinę medžiagą tiesiai iš prie sistemos prijungto kompiuterio. Naudojant modernias komunikacijos technologijas, nuotolinis vizualinis bendradarbiavimas gerokai palengvina ir paspartina grupinį darbą, taip pat leidžia taupyti kelionės į tolimą posėdį išlaidas.

Kadangi konferencijų metu naudojamas visas kompleksas įvairiausios techninės bei programinės įrangos, jos aptarnavimas kartais tampa ganėtinai sudėtingas ir pareikalauja daug laiko bei žmogiškųjų resursų. Siekiant supaprastinti šį procesą į pagalbą ateina automatizuoto valdymo sistemos. Specialiai suprogramuoto valdymo pulto pagalba valdymas tampa ypač paprastas ir suprantamas net techninio išsilavinimo neturinčiam žmogui.

Ne visi norintys dalyvauti posėdyje ar konferencijoje turi galimybę tai padaryti. Tam tikslui puikiai pasitarnauja posėdžių transliavimo bei įrašymo įranga. Tiesioginė posėdžio vaizdo transliacija internetu – tai puiki galimybė iš bet kurios vietos pasaulyje stebėti renginį tiesiogiai savo kompiuterio ekrane. Po renginio įspūdžiai neišnyksta – bet kada galėsite renginį peržiūrėti stebėdami jo įrašą.

Teismuose taip pat vyksta svarbūs posėdžiai, kurių eigą yra būtina fiksuoti. Fiksavimui pasitelkiamos technologijos – garso ir vaizdo įrašymo bei stenografavimo įranga. Privalu naudoti profesionalią įrangą, nes turi būti užtikrinamas aukščiausias patikimumas bei aukšta vėliau naudojamų garso ir vaizdo įrašų kokybė.

Radisson Blu Astorija vertėjo kabina, DIS vertėjo pultas
LR vyriausybė, ministrų stalas su diskusijų sistema
Vaizdo konferencijų sistema Vilniaus biurų pastate
ISM tribūna su Crestron pultu

Konferencijų sistemų projektai

Garso informacinės sistemos

Vietose, kuriose renkasi didelis skaičius žmonių ir jiems reikalinga perduoti svarbius pranešimus, yra naudojamos garso informacinės sistemos. Tai gali būti visuomeninės paskirties, pramonės objektai – prekybos centrai, gamyklos, aikštės ir kita. Pranešimai būna įrašomi iš anksto arba transliuojami tiesiogiai kalbant į mikrofoną. Jų pobūdis gali būti įvairūs – pavojaus, nelaimės perspėjimai, instrukcijos evakuacijai, reklamos ir informacinės žinutės. Pagrindinė įspėjimo apie gaisrą ir evakuacijos valdymo sistemų paskirtis – operatyviai perspėti žmones apie jiems gresiantį pavojų ir valdyti žmonių srautus – suteikti informaciją apie tai, kaip iškilusio pavojaus išvengti.

Garso informacinių sistemų naudojimas taip pat praverčia, kai objekte norima sukurti malonią aplinką – transliuoti foninę muziką. Prekybos ir pramogų centrai pastaruoju metu tapo laisvalaikio praleidimo vietomis. Stengiamasi, kad lankytojas jaustųsi komfortabiliai, saugiai ir norėtų grįžti į aplankytą vietą, taigi šiuolaikinių garso sistemų įrengimas šiuose objektuose yra tiesiog privalomas.

Garso informacinės sistemos taip pat labai aktualios ir viešbučiams bei verslo centrams. Šiuose objektuose akustinių sistemų parinkimas vykdomas griežtai laikantis normatyvinių dokumentų bei pastato interjero sprendinių.

Įprastai didesniame objekte ar objektų komplekse naudojamos daugiazonės įgarsinimo sistemos. Skirtingose zonose pagal poreikį yra transliuojami skirtingi pranešimai ar muzika, panaudojant atskirus garso šaltinius. Sistemos elementai ir garso medžiagos transliavimas gali būti valdomas iš skirtingų zonų arba nuotoliniu būdu, naudojantis kompiuterių tinklais.

Garso sistemose naudojama įranga privalo užtikrinti nepertraukiamą sistemos darbą, įrangos būsenos stebėjimą, garso bei mikrofoninių linijų kontrolę, sistemos komponentų rezervinį maitinimą, jų automatinį pakeitimą gedimo atveju ir kita. Šiuos reikalavimus apibrėžia Europoje ir Lietuvoje galiojantys standartai, tokie kaip EN54.

Sporto arenose naudojamos viešųjų pranešimų ir balso evakuacinės sistemos yra ypač svarbios, kadangi jos yra tiesiogiai susijusios su žmonių sauga ir informacijos sklaida renginių metu. Sistemos taip pat atlieka garso atkūrimo funkciją pagrindinėje sporto arenos erdvėje renginių metu. Garso sistemos būna papildomos didelio formato LED ekranų, informacinių kubų, švieslenčių sistemomis.

Jei pastatai ar patalpos yra nutolę kelių šimtų metrų ar net kelių kilometrų atstumu ir juos reikia įgarsinti, tada geriausias pasirinkimas – vietiniame kompiuterių tinkle (LAN) veikiančios garso sistemos. Tokioms sistemoms reikia mažiau kabelių, sistemos valdomos, prižiūrimos patogiau ir lengviau, jų įrengimo darbų sąnaudos mažesnės nei įprastinių sistemų. Galima teigti, kad ateitis priklauso kompiuteriniuose tinkluose veikiančioms pranešimų sistemoms. Kompiuteriniuose tinkluose veikiančios pranešimų sistemos yra idealus sprendimas ligoninėms, oro uostams, viešbučiams, parodų ir konferencijų centrams, stadionams ir sporto arenoms, prekybos centrams.

Sudėtingiausios sistemos gali būti realizuojamos be kokybės nuostolių, neišvengiamai atsirandančių analoginėse sistemose, naudojant garso procesoriais apdorotą skaitmeninį garso signalą, standartinius 5-os ar 6-os kategorijos kabelius, optinius duomenų perdavimo tinklus ir internetą.

PLC Mega, moderni garso informacinė sistema
Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekalto Prasidėjimo bažnyčia, panaudotos modernios akustinės sistemos
Žalgirio arena - brangiausios garso, vaizdo, šviesos sistemos

Garso informacinių sistemų projektai

Scenos technologijos

Scenos technologijos apjungia techninius sprendimus, kurie susiję su specializuotu techniniu teatrinių pastatymų, koncertų ir kitų renginių, vykstančių teatro ar panašios paskirties objekto pagrindinės salės scenoje bei kitose patalpose, aprūpinimu. Šioms technologijoms galima priskirti ir televizijos studijose naudojamą apšvietimo, garso ir vaizdo įrangą.

Scenos technologijų sudėtyje yra ne tik scenos apšvietimas, jo valdymas, įgarsinimas, vaizdo projekcijos, bet ir mechanizacijos įrenginiai, užuolaidos, dekoracijos, mobilių scenų, aliuminio traversos, tvirtinimo įranga. Teatruose, lauko erdvėse ir vidaus patalpose vykstančiuose koncertuose naudojama šiuolaikinė mechanizacijos įranga gerokai palengvina scenos darbuotojų darbą, užtikrina saugius pasirodymus be trukdžių, atrodo estetiškai, veikia tyliai.

Nors teatruose ir kultūros centruose, kurie buvo statyti prieš keletą dešimtmečių dar naudojami seni rankiniai dekoracijų mechanizmai, tačiau naujuose projektuose naudojamos tik automatizuotos sistemos. Modernių scenos technologijų nauda yra ne tik geram pasirodymui, bet turi reikšmę ir žmonių saugumui ir įrangos patikimumui. Praeitame šimtmetyje ir anksčiau daugelyje teatrų buvo sumontuoti dekoracijų keltuvai su virvėmis ir kontrasvorių sistemomis. Šie keltuvai yra valdomi rankomis keliant ar nuleidžiant traversą, sujungtą lynais per skriemulių sistemą. Judesys rankomis perduodamas traukiant aukštyn – žemyn natūralaus pluošto arba sintetinę virvę, kuri yra susieta su keletu plieninių trosų, su horizontaliu vamzdžiu dekoracijoms pakabinti. Visa sistema yra balansuojama papildomais kontrasvoriais, kurių svoris prilyginamas keliamų dekoracijų ar šviestuvų bendrai masei. Kontrasvoriai – tai ant vertikalios ašies sudedami svarsčiai. Sistema yra balansuojama, kai traversa su dekoracija ar prožektoriais yra nuleisti ant scenos grindų, tuomet kontrasvorių dėtuvė – „inkaras“ pakyla į keleto metrų aukštį. Tam tikslui scenos šonuose turi būti specialiai scenos darbininkams skirti balkonai – galerijos. 

Šios sistemos yra sąlyginai paprastos, tačiau šiuo metu naujose sistemose jos neprojektuojamos, naudojamos vis rečiau ir ateityje jų greičiausiai nebeliks. Iki šiol, vienintelis rankinių sistemų privalumas buvo žymiai mažesnė kaina. Tačiau naujai statomuose teatruose šis skirtumas mažėja, nes automatizuotose sistemose nereikalingi kai kurie brangiai kainuojantys statybų konstruktyviniai sprendimai, pavyzdžiui nereikalingi papildomi tilteliai – galerijos, kurie naudojami kontrasvorių montavimui, nereikalingos šoninės erdvės scenoje šių sistemų tvirtinimui prie sienos, kartais nereikalingas techninis aukštas – ardynas, nuo kurio aptarnaujami skriemuliai, lynai ir kita. Kita svarbi priežastis, dėl kurios naujuose projektuose yra diegiamos tik automatizuotos sistemos, yra žmonių darbo sauga ir pavojai, kuriuos gali sukelti neteisingas rankinių sistemų naudojimas.

Motorizuoti dekoracijų keltuvai su fiksuotu kėlimo greičiu

Nedidelio biudžeto projektuose, kultūros centruose  ar mažesniuose teatruose kartais montuojami nebrangūs motorizuoti keltuvai su fiksuotu greičiu, tačiau jų kėlimo greitis yra nedidelis, siekiantis ne daugiau kaip 10m/min. Dažnai koncertų salėse yra naudojami specialiai pramogų industrijai gaminami grandininiai keltuvai. Šie sinchroniškai valdomi keltuvai dažniausiai naudojami prožektorių tiltams pakelti, akustinėms sistemoms kabinti ar mobilių scenų stogo dalies pakėlimui. Dekoracijų keitimui spektaklio eigoje grandininiai keltuvai yra netinkami, nes yra lėti ir triukšmingi. Dekoracijų kėlimui dažniausiai montuojami keltuvai su plieniniais lynais arba plieno juostomis, kurie yra veikiantys tyliai ir tolygiai.

 

Motorizuoti kintamo greičio keltuvai su kompiuterizuotu valdymu

Šio tipo keltuvai dažniausiai naudojami ir projektuojami teatro scenose ir daugiafunkciniuose pramogų kompleksuose. Šiems keltuvams valdyti yra diegiamos sudėtingos kompiuterizuotos valdymo sistemos, su daugeliu sistemos saugumą užtikrinančiais techniniais sprendimais. Dekoracijų keltuvų valdymui naudojami sudėtingi elektros keltuvų kontroleriai – dažnių keitikliai su industrinio tipo kompiuteriais, įvairūs eigos kontrolės įrenginiai, apsaugos sistemos nuo perkrovų ir avarijų, kiti technologiškai sudėtingi elementai. Šių keltuvų greitis tolygiai gali būti reguliuojamas nuo nulio iki didelio greičio siekiančio 1,5-1,8m per sekundę. Taip pat šie keltuvai yra itin tikslūs, veikiantys labai tyliai, jų sustabdymo padėtys valdymo sistemoje gali būti programuojamos milimetrų tikslumu.

 

Valdymo sistemos

Kintamo greičio keltuvams, kurių keliamoji galia yra nuo 500 kg iki 1500 kg, jų valdymo sistemoms yra keliami ypatingi saugumo reikalavimai pagal Europos Sąjungoje reglamentuojamus specialiuosius standartus skirtus pramogų industrijos mechanizacijai. Scenos kontrolės sistemos turi būti lengvai valdomos, režisieriui ar scenos dizaineriui leidžiančios įgyvendinti sudėtingiausius ir įvairius meninius sprendimus. Naudojant greitaeigius kėlimo įrenginius ir operatyviai keičiant dekoracijas, galima greitai ir patogiai sukurti ir pakeisti scenos dizainą.

Šiuolaikinėse scenos technologijų sistemose svarbūs ir būtini komponentai yra kompiuterinės valdymo ir vizualizacijos programos, interneto ir kompiuterinių tinklų infrastruktūros įrenginiai. Scenos technologijoms valdyti ir informacijai saugoti naudojami kompiuterių tinkle veikiantys serveriai, kompiuterizuotos elektromechaninės pavaros, operatoriaus pultai su interaktyviais lietimui jautriais ekranais ir robotizuotų sistemų manipuliatoriais.

Scenos grindų lygio mechanizacijos įrenginiai

Teatro scenos apatinėje dalyje yra naudojami įvairios mechanizacijos sistemos:

  • automatizuotai valdomos grindų platformos, nusileidžiančios žemiau ir pakylančios aukščiau nuo scenos grindų lygio
  • orkestro duobės platformos
  • scenos sukami ratai

Stacionariai sumontuotos technologijų sistemos yra papildomos įvairiais mobiliais įrenginiais. Teatro ar renginių scenose naudojami motorizuoti žmogaus keltuvai, įvairios surenkamos pakylos, ar autonomiškai nuotoliniu būdu valdomi scenos motorizuoti vežimėliai.

Scenos technologijos, naudojant įvairius virtualios realybės triukus, gali paversti sceną į magišką pasaulį. Įspūdingų pasaulio teatruose kuriamų miuziklų ar šou sėkmės pagrindas yra ne tik puikių aktorių ar profesionalių režisierių darbas, bet ir sudėtingų technologinių sprendimų panaudojimas. Kaip būdingą pavyzdį galima paminėti „Circue du Soleil“ projektus Niujorke ar Las Vegase www.cirquedusoleil.com arba Austrijoje kiekvieną vasarą vykstantį Bregenzer Permorming Art festivalį, kur spektakliai su įspūdinga scenografija rengiami ant Constance ežere plūduriuojančios scenos www.bregenzerfestspiele.com.

 

Televizijos ir filmavimo studijų technologijos

Televizijos studijose, kaip ir scenose, naudojamos dekoracijos, mechanizacijos įrengimai, apšvietimo sistemos. Studijose reikalingos įrangos kiekis priklauso nuo jos dydžio ir pagrindinės paskirties. Įrangos kiekiai ir prietaisų modeliai nedidelei žinių studijai ir didelei pramoginių laidų rengimo studijai skirsis ženkliai. Jei studija yra daugiafunkcinė, kurioje turi būti nuolatos operatyviai keičiamos ir atnaujinamos laidų scenografijos, svarbi technologijų dalis yra  mechanizacijos sistema (anglų kalba naudojamas terminas „rigging“), kurią sudaro prie lubų sumontuota bėgių ir prožektorių keltuvų bei vežimėlių sistema.

Pasenusių techninio aukšto konstrukcijų vaizdas Valstybiniame jaunimo teatre iki rekonstrukcijos
Nacionalinio Kauno dramos teatro dekoracijų keltuvai
Scenos dekoracijų keltuvai Lietuvos nacionaliniame dramos teatre

Scenos technologijų projektai