Scenos technologijos, architektūrinis apšvietimas

Scenos technologijos apjungia techninius sprendimus, kurie susiję su specializuotu techniniu teatrinių pastatymų, koncertų ir kitų renginių, vykstančių teatro ar panašios paskirties objekto pagrindinės salės scenoje bei kitose patalpose, aprūpinimu. Šioms technologijoms galima priskirti ir televizijos studijose naudojamą apšvietimo, garso ir vaizdo įrangą. Scenos technologijų sudėtyje yra ne tik scenos apšvietimas, jo valdymas, įgarsinimas, vaizdo projekcijos, bet ir mechanizacijos įrenginiai, užuolaidos, dekoracijos, mobilių scenų, aliuminio traversos, tvirtinimo įranga. Teatruose, lauko erdvėse ir vidaus patalpose vykstančiuose koncertuose naudojama šiuolaikinė mechanizacijos įranga gerokai palengvina scenos darbuotojų darbą, užtikrina saugius pasirodymus be trukdžių, atrodo estetiškai, veikia tyliai.

Scenos technologijos – tai įvairių paskirčių specializuota įranga ir sprendimai profesionaliems scenos menams kurti ir įgyvendinti. Ši sritis apima scenos garso, vaizdo sistemų, mechanikos technologijas, taip pat salių įrangą (kėdes, užuolaidas ir pan.) Architektūrinis pastatų apšvietimas yra scenos technologijų tęsinys, pirma atsiradęs kaip sceninio apšvietimo adaptacija, naudota renginiams ar ypatingoms progoms, vėliau tapo nepriklausoma sritimi su specializuota apšvietimo įranga, kuri pritaikyta nuolatiniam darbui lauko sąlygomis, atspari temperatūrų ir drėgmės poveikiui.

Technologijos profesionaliai scenai

Nors teatruose ir kultūros centruose, kurie buvo statyti prieš keletą dešimtmečių dar naudojami seni rankiniai dekoracijų mechanizmai, tačiau naujuose projektuose naudojamos tik automatizuotos sistemos. Modernių scenos technologijų nauda yra ne tik geram pasirodymui, bet turi reikšmę ir žmonių saugumui ir įrangos patikimumui. Praeitame šimtmetyje ir anksčiau daugelyje teatrų buvo sumontuoti dekoracijų keltuvai su virvėmis ir kontrasvorių sistemomis. Šie keltuvai yra valdomi rankomis keliant ar nuleidžiant traversą, sujungtą lynais per skriemulių sistemą. Judesys rankomis perduodamas traukiant aukštyn – žemyn natūralaus pluošto arba sintetinę virvę, kuri yra susieta su keletu plieninių trosų, su horizontaliu vamzdžiu dekoracijoms pakabinti. Visa sistema yra balansuojama papildomais kontrasvoriais, kurių svoris prilyginamas keliamų dekoracijų ar šviestuvų bendrai masei. Kontrasvoriai – tai ant vertikalios ašies sudedami svarsčiai. Sistema yra balansuojama, kai traversa su dekoracija ar prožektoriais yra nuleisti ant scenos grindų, tuomet kontrasvorių dėtuvė – „inkaras“ pakyla į keleto metrų aukštį. Tam tikslui scenos šonuose turi būti specialiai scenos darbininkams skirti balkonai – galerijos.

Šios sistemos yra sąlyginai paprastos, tačiau šiuo metu naujose sistemose jos neprojektuojamos, naudojamos vis rečiau ir ateityje jų greičiausiai nebeliks. Iki šiol, vienintelis rankinių sistemų privalumas buvo žymiai mažesnė kaina. Tačiau naujai statomuose teatruose šis skirtumas mažėja, nes automatizuotose sistemose nereikalingi kai kurie brangiai kainuojantys statybų konstruktyviniai sprendimai, pavyzdžiui nereikalingi papildomi tilteliai – galerijos, kurie naudojami kontrasvorių montavimui, nereikalingos šoninės erdvės scenoje šių sistemų tvirtinimui prie sienos, kartais nereikalingas techninis aukštas – ardynas, nuo kurio aptarnaujami skriemuliai, lynai ir kita. Kita svarbi priežastis, dėl kurios naujuose projektuose yra diegiamos tik automatizuotos sistemos, yra žmonių darbo sauga ir pavojai, kuriuos gali sukelti neteisingas rankinių sistemų naudojimas.

Motorizuoti dekoracijų keltuvai su fiksuotu kėlimo greičiu

Nedidelio biudžeto projektuose, kultūros centruose ar mažesniuose teatruose kartais montuojami nebrangūs motorizuoti keltuvai su fiksuotu greičiu, tačiau jų kėlimo greitis yra nedidelis, siekiantis ne daugiau kaip 10m/min. Dažnai koncertų salėse yra naudojami specialiai pramogų industrijai gaminami grandininiai keltuvai. Šie sinchroniškai valdomi keltuvai dažniausiai naudojami prožektorių tiltams pakelti, akustinėms sistemoms kabinti ar mobilių scenų stogo dalies pakėlimui. Dekoracijų keitimui spektaklio eigoje grandininiai keltuvai yra netinkami, nes yra lėti ir triukšmingi. Dekoracijų kėlimui dažniausiai montuojami keltuvai su plieniniais lynais arba plieno juostomis, kurie yra veikiantys tyliai ir tolygiai.

Motorizuoti kintamo greičio keltuvai su kompiuterizuotu valdymu

Šio tipo keltuvai dažniausiai naudojami ir projektuojami teatro scenose ir daugiafunkciniuose pramogų kompleksuose. Šiems keltuvams valdyti yra diegiamos sudėtingos kompiuterizuotos valdymo sistemos, su daugeliu sistemos saugumą užtikrinančiais techniniais sprendimais. Dekoracijų keltuvų valdymui naudojami sudėtingi elektros keltuvų kontroleriai – dažnių keitikliai su industrinio tipo kompiuteriais, įvairūs eigos kontrolės įrenginiai, apsaugos sistemos nuo perkrovų ir avarijų, kiti technologiškai sudėtingi elementai. Šių keltuvų greitis tolygiai gali būti reguliuojamas nuo nulio iki didelio greičio siekiančio 1,5-1,8m per sekundę. Taip pat šie keltuvai yra itin tikslūs, veikiantys labai tyliai, jų sustabdymo padėtys valdymo sistemoje gali būti programuojamos milimetrų tikslumu.

Valdymo sistemos

Kintamo greičio keltuvams, kurių keliamoji galia yra nuo 500 kg iki 1500 kg, jų valdymo sistemoms yra keliami ypatingi saugumo reikalavimai pagal Europos Sąjungoje reglamentuojamus specialiuosius standartus skirtus pramogų industrijos mechanizacijai. Scenos kontrolės sistemos turi būti lengvai valdomos, režisieriui ar scenos dizaineriui leidžiančios įgyvendinti sudėtingiausius ir įvairius meninius sprendimus. Naudojant greitaeigius kėlimo įrenginius ir operatyviai keičiant dekoracijas, galima greitai ir patogiai sukurti ir pakeisti scenos dizainą.

Šiuolaikinėse scenos technologijų sistemose svarbūs ir būtini komponentai yra kompiuterinės valdymo ir vizualizacijos programos, interneto ir kompiuterinių tinklų infrastruktūros įrenginiai. Scenos technologijoms valdyti ir informacijai saugoti naudojami kompiuterių tinkle veikiantys serveriai, kompiuterizuotos elektromechaninės pavaros, operatoriaus pultai su interaktyviais lietimui jautriais ekranais ir robotizuotų sistemų manipuliatoriais.

Scenos grindų lygio mechanizacijos įrenginiai

Teatro scenos apatinėje dalyje yra naudojami įvairios mechanizacijos sistemos:

  • automatizuotai valdomos grindų platformos, nusileidžiančios žemiau ir pakylančios aukščiau nuo scenos grindų lygio
  • orkestro duobės platformos
  • scenos sukami ratai

Stacionariai sumontuotos technologijų sistemos yra papildomos įvairiais mobiliais įrenginiais. Teatro ar renginių scenose naudojami motorizuoti žmogaus keltuvai, įvairios surenkamos pakylos, ar autonomiškai nuotoliniu būdu valdomi scenos motorizuoti vežimėliai.

Scenos technologijos, naudojant įvairius virtualios realybės triukus, gali paversti sceną į magišką pasaulį. Įspūdingų pasaulio teatruose kuriamų miuziklų ar šou sėkmės pagrindas yra ne tik puikių aktorių ar profesionalių režisierių darbas, bet ir sudėtingų technologinių sprendimų panaudojimas. Kaip būdingą pavyzdį galima paminėti „Circue du Soleil“ projektus Niujorke ar Las Vegase www.cirquedusoleil.com arba Austrijoje kiekvieną vasarą vykstantį Bregenzer Permorming Art festivalį, kur spektakliai su įspūdinga scenografija rengiami ant Constance ežere plūduriuojančios scenos www.bregenzerfestspiele.com.

Televizijos ir filmavimo studijų technologijos

Televizijos studijose, kaip ir scenose, naudojamos dekoracijos, mechanizacijos įrengimai, apšvietimo sistemos. Studijose reikalingos įrangos kiekis priklauso nuo jos dydžio ir pagrindinės paskirties. Įrangos kiekiai ir prietaisų modeliai nedidelei žinių studijai ir didelei pramoginių laidų rengimo studijai skirsis ženkliai. Jei studija yra daugiafunkcinė, kurioje turi būti nuolatos operatyviai keičiamos ir atnaujinamos laidų scenografijos, svarbi technologijų dalis yra mechanizacijos sistema (anglų kalba naudojamas terminas „rigging“), kurią sudaro prie lubų sumontuota bėgių ir prožektorių keltuvų bei vežimėlių sistema.

Susiję projektai

LED ekranas Kauno Pramogų ir laisvalaikio centre „Oazė“

Sprendimai:
Didelio formato LED ekranas
Sprendimai:
Didelio formato LED ekranas

Išmaniosios įgarsinimo sistemos – ir teatrų salėms

Sprendimai:
Linijiniio masyvo garso sistema
Scenos mikrofonų sistema
Komutacija DANTE skaitmeniniu tinklu
Sprendimai:
Linijiniio masyvo garso sistema
Scenos mikrofonų sistema
Komutacija DANTE skaitmeniniu tinklu

Daugiau šviesos Nacionalinio Kauno dramos teatro scenoje

Sprendimai:
140 LED apšvietimo įrenginių
„Fresnel“, „Profile“ ir „Wash“ tipo prožektoriai
Sprendimai:
140 LED apšvietimo įrenginių
„Fresnel“, „Profile“ ir „Wash“ tipo prožektoriai

Gaukite pasiūlymą

Profesionalios įrangos projektavimas, įrengimas, pardavimas.

Profesionalūs sprendimai

Siūlome sprendimus ir produktus skirtus verslo, švietimo, pramogų industrijos ar individualių poreikių techniniam įgyvendinimui. Kreipkitės į mus dėl konsultacijos, mažmeninės ar dideminės prekybos, sistemų projektavimo ar instaliavimo bei visais kitais klausimais.
Audiovizualinės sistemos
Konferencijų sistemos
Garso sistemos
Scenos technologijos