Kauno Kristaus prisikėlimo bažnyčia, Aukštaičių gatvė 4, Kaunas
Kristaus Prisikėlimo šventovės statybos ir atstatymo istorija vaizdžiai atspindi visos lietuvių tautos XX amžiuje nueitą kelią. Amžiaus pradžioje Lietuvai atgavus nepriklausomybę, kilo sumanymas Žaliajame kalne pastatyti gražią bažnyčią – Lietuvos nepriklausomybės paminklą. Pirmosios nepriklausomybės laikotarpiu (1922–1940) propaguota paminklinės bažnyčios idėja, augo įkurta parapija.
Didžiulio užmojo statybos darbus nutraukė sovietų okupacija ir II pasaulinis karas. Po karo nebaigta statyti bažnyčia rekonstruota į radijo gamyklą. Ateistinio sovietų režimo įšalas atsileido tik 1988 metais. 1989 metais įregistruoti Prisikėlimo bažnyčios atstatymo tarybos įstatai. Atstatymo projekte buvo padaryta pakeitimų – atsižvelgta į tai, kad atstatyta šventovė turėtų tarnauti ne vien sakraliniams poreikiams, bet ir kultūriniams renginiams.
2004 metais atlikti bažnyčios akustikos tyrimų rezultatai parodė, kad akustika erdviame minimalistiniame interjere yra tikrai problemiška. Aukšti garso tonai didelėje erdvėje nuslopdavo po 6 sekundžių, žemi – tik po 13 sekundžių. Tokia garso sklaida bet kokio muzikinio ar kalbančiojo balso atkūrimą paversdavo nesuprantama garsų „kakofonija“.
Tam, kad bažnyčios sienos geriau sugertų garsą ir būtų išvengta arba bent maksimaliai sumažintas erdvės aidas įvairiose pastato vietose, buvo sumontuotos specialios garso gaudyklės, kurių funkcija pagerinti patalpos akustiką, suformuoti įvairių formų architektūriniai akcentai tapo geros akustikos bažnyčios erdvje pagrindu. Po rekonstrukcijos Prisikėlimo bažnyčioje žemų tonų skambesys nuslopsta po 1,6 sekundes – žmogaus ausis praktiškai negirdi rezonanso, kalba tampa suprantama, nes praktiškai panaikintas erdvėje „karaliavęs“ aidas.
Kadangi vien architektūrinių priemonių nepakako norimam tikslui – paversti šį pastatą ne tik tikinčiųjų, bet ir meno mylėtojų šventove, Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčioje įrengta garso stiprinimo sistema, kurioje pagrindinis komponentas yra Martin Audio linijinio garso masyvo sistemos („line array“) struktūra. Siekiant užtikrinti kokybiško garso padengimą visame bažnyčios plote, projektuojant garso sistemą, panaudota akustikos simuliavimo programinė įranga.
„Line array“ – sistema sudaryta iš daugelio garsiakalbių, formuojamų pagal vertikalę, sukuriant atitinkamos garso sklaidos šaltinį. Tokio suformuoto masyvo elementai iš anksto nukreipiami pagal vertikalią plokštumą reikiamu kampu, kad užtikrintų tolygų garso paskirstymą skaičiavimuose numatytoje erdvėje. Kiekvieno „line array“ modulio garso sklidimo kryptis preciziškai sureguliuota, pati akustinė sistema pakabinta bažnyčios centrinėje dalyje virš altoriaus. Šio sprendinio rezultatas – atkuriamo garsinio signalo, ar tai būtų kalbančiojo balsas, ar skambanti muzika – vienodas girdimumas visame bažnyčios plote.
Užbaigus projektą buvo konstatuota, kad tolstant nuo altoriaus atstumu nuo 10 iki 45 metrų išilgai bažnyčios, balso raiškumas ir garsumas išlieka toks pats. Bažnyčioje garsas publiką pasiekia be iškraipymų ir akustinių atspindžių. Vietose, kur susidaro „akustiniai šešėliai“ (tarp kolonų ir šonuose), garso signalo raiškumui ir girdimumui pagerinti panaudoti papildomi nedidelio galingumo Martin Audio AQ6 ir RCF garsiakalbiai.
Kita labai svarbi projekto dalis- sistemos valdymas. Nėra paslaptis, jog daugelyje panašios paskirties objektų susiduriama su kvalifikuoto aptarnaujančio personalo trūkumu. Šią problemą sprendžia “protingos“ valdymo sistemos – Kristaus Prisikėlimo Bažnyčioje garso stiprinimui ir komutavimui įrengta pilnai automatizuota sistema, kuri nereikalauja žmogaus įsiterpimo. Sistemos širdis – BIAMP skaitmeninis garso signalų apdorojimo procesorius su matriciniu komutatoriumi NEXIA CS. Procesoriaus veikimo valdymui, parametrų keitimui ir duomenų analizei naudojama „Da Vinci“ programinė įranga.
Programavimo metu įdiegtos funkcijos:
- Automatinis mikrofonų garso lygio nustatymas
- Dažnuminių charakteristikų nustatymas
Rezultate vartotojas turi garso sistemą, kurios kokybiškam darbui jis turi tik įjungti sistemos maitinimą – visa kita atlieka mūsų specialistų suprogramuotos automatizuotos garso sistemos elementai. Svarbu tai, jog tik apmokyti ir įėjimo į garso sistemą kodą žinantys specialistai turi galimybę keisti suderintos sistemos parametrus. Tai labai svarbu, nes bet kokia nekvalifikuota invazija į suderintą darbui ir optimizuotų patalpai garso parametrų valdymo sistemą padarytų ją netinkamą darbui.
Įdiegta viena moderniausių garso sistemų Kristaus Prisikėlimo Bažnyčioje davė savo rezultatą – ji tapo mėgstama ne tik tikinčiųjų, tačiau ir daugybės meno gerbėjų vieta, nes ten visada galima gerai girdėti, kas kalbama, galima su malonumu klausytis įvairaus žanro muzikos atlikėjų kurinių