Lynai ir virvės pakeisti kompiuteriu valdomais prietaisais Nacionaliniame Kauno dramos teatre

Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71, Kaunas

Po dviejų metų pertraukos 2012 metų spalio 12 dieną buvo atidaryta ir pradėta naudoti didžioji scena. Per dvejus metus pilnai atnaujinta žiūrovų salė ir scenos technologijų įranga – sumontuotos naujos scenos viršutinės ir apatinės mechanizacijos įrenginiai, modernios meninio apšvietimo ir garso sistemos, vaizdo transliavimo įrenginiai ir kitos technologinės sistemos.

Garso sistema

Įrengta daugiakanalė garso sistema, kurios pagrindą sudaro firmos Martin Audio akustinės sistemos ir garso stiprintuvai. Pagrindinės akustinės sistemos – du „line Array“ tipo komplektai sumontuoti virš scenos portalo dalyje. Šie komplektai sudaryti iš skirtingo sklaidos kampo akustinių sistemų (W8LM tolimojo ir W8LD artimojo veikimo). Salės priekinėje sienoje nišose yra sumontuotos žemų dažnių akustinės sistemos WS2A bei dvi papildomos akustinės sistemos WT2 skirtos specialiai pirmųjų keturių žiūrovų eilių kokybiškam įgarsinimui.

Pagalbinės akustinės sistemos Martin Audio WT15 skirtos erdviniam “surround” garsui salėje sukurti. Jos sumontuotos salės ir balkono perimetru ant šoninių ir galinių sienų – viso 14 vnt. Garsiniams efektams iš viršaus suformuoti dar dvi akustinės sistemos sumontuotos salės didžiajame šviestuve.

Scenos įgarsinimui naudojamos dar septynios kokybiškos akustinės sistemos – dvi mobilios akustinės sistemos WT2 scenos priekyje, dvi akustinės sistemos F10 scenos šonuose ir dar dvi galinės F12.

Scenoje ant grindų sumontuota mobili žemo dažnio akustinė sistema WS2A, bei scenos viršuje dar viena akustinė sistema garsiniams efektams iš „dangaus“.

Visas šis komplektas suteikia galimybes teatro pastatymams ir koncertams paruošti kokybiškas garso programas. Koncertams papildomai sistemos sudėtyje yra numatytos monitorinės akustinės sistemos LE1200 pastatomos ant scenos grindų atlikėjams įgarsinti.

Garso signalų perdavimas tarp operatoriaus patalpos ir scenos yra atliekamas dviem būdais – analogine magistrale ir skaitmeniniu būdu, naudojant CobraNET, Ethersound bei Dante protokolus.

Visa garso sistema stebima bei procesai valdomi naudojant kompiuteryje įdiegtomis specializuotomis programomis AUDIA, daVinci bei MA Net.

Apšvietimo sistema

Apšvietimo sistemoje yra naudojami kelių rūšių prožektoriai:

„Profile Zoomspot“ tipo prožektoriai su fiksuoto ir reguliuojamo kampo linzėmis bei priedais;
PC, PB (Peble Convence) ir Fresnel tipo prožektoriai;
„Užliejančios šviesos“ Flood ir Cyclo tipo šviestuvai;
Daugiafunkciai – efektiniai judančio spindulio prožektoriai su metalo išlydžio ir halogeninėmis lempomis;
Sekančios šviesos prožektorius (šviesos „patranka“).
Prožektoriai yra sumontuoti grupėmis įvairiose scenos ir salės vietose, bei dalis prožektorių yra nesumontuoti ir gali būti prijungiami mobiliai prie jiems skirtų prijungimo dėžučių scenos grindyse, galerijose, salės tilte, ant žiūrovų salės balkono vamzdžio – priklausomai nuo spektaklio ar renginio pobūdžio ir scenografijos užmanymų.

Apšvietimo valdymo sistemą sudaro šios pagrindinės dalys: du skaitmeniniai šviesos valdymo pultai Compulite Vector Green ir Vector Blue, firmos Enttec DMX signalų paskirstymo kompiuteriniais tinklais įrenginiai, keturios Compulite CompuDIM 2000 spintos, prožektorių linijų komutacinis skydas.

Vaizdo sistema

Vaizdo projektavimui yra naudojamas didelės galios HD raiškos vaizdo projektorius NEC PH1000U, kuris sukomplektuotas dviem objektyvais – plataus kampo objektyvas naudojamas vaizdą projektuojant ant 12 x 8 m dydžio ekrano iš salės galo, o naudojant reguliuojamo židinio nuotolio objektyvą ypatingai didelės raiškos vaizdas gali būti projektuojamas tiesioginės projekcijos būdu iš žiūrovų salės galo. Vaizdo signalai iš kompiuterio arba vaizdo grotuvo perduodami naudojant Kramer vaizdo signalo keitiklius į skaitmeninę formą. Tokiu būdu kokybiškas vaizdo signalas dideliu atstumu persiunčiamas į vaizdo projektorių be nuostolių ir vaizdo iškraipymų.

Scenos mechanizacijos sistema

Rekonstrukcijos metu teatro scenoje įrengta moderni firmos Trekwerk scenos mechanizacijos sistema, atitinkanti aukščiausius Europos kokybės ir saugumo reikalavimus –

Europos mašinų direktyvą, standartus DIN56950 ir EN61508 SIL3. Visa mechanizacijos sistema valdoma moderniausia kompiuterizuota valdymo sistema, atitinkančia Europos saugumo standartų scenos technologijoms „Safety Integrity Level 3(SIL3)“ lygį. Visa įranga yra valdoma specialia dvigubos architektūros kompiuterine sistema su serveriais, kurie yra nuolatos kontroliuojami nuotoliniu būdu iš firmos Trekwerk serviso centro Olandijoje.

Dekoracijų keltuvai yra ypatingai tylūs ir greitaeigiai. Dekoracijų štangų greitis yra kontroliuojamas nuo nulio iki 1.8 m/s, dekoracijų padėtys ir keitimo sekos yra iš anksto programuojamos dviem valdymo pultais su interaktyvia vartotojiška sąsaja, naudojant lietimui jautrius ekranus ir specialius manipuliatorius.

Trekwerk keltuvų elektros maitinimo sistema yra kitokia ne įprasta – keltuvų maitinimui yra naudojama ne kintamoji elektros srovė, o nuolatinė 600 V įtampa. Maitinimo sistema yra su regeneratyvinė, tai yra, kai dekoracijos leidžiasi žemyn, keltuvų elektros varikliai generuoja reaktyvinę dedamąją, kuri yra papildomai naudojama keltuvų maitinimui. Tokia sistema yra ekologiška ir galinti sutaupyti iki 40-60% energijos.

Scenos grindyse yra sumontuotas naujas sukamas ratas, diametru 11m. Ratą sudaro viduryje esantis vidinis ratas diametru 8m ir išorinis žiedas diametru 8/11m. Vidinis ratas ir žiedas gali suktis skirtingais greičiais ir skirtingomis kryptimis, programuojant veikimą iš pagrindinio visų scenos mechanizmų valdymo pulto. Scenos priekyje yra sumontuotos trys nepriklausomai judančios orkestro duobės platformos, kurios kiekvienos matmenys 3×3 m, bei papildomai mechanizuotas barjeras, atskiriantis žiūrovų salę nuo orkestro duobės. Orkestro platformos ir barjeras suteikia galimybę suformuoti įvairias scenos konfigūracijas.

Kitos sistemos

Visame pastate įrengta pavojaus informacinių pranešimų sistema.

Buvo atnaujinta garso transliacijos sistema, įrengiant informacinių pranešimų sistemos garsiakalbius atnaujintose aktorių grimerinėse ir kitose pagalbinėse personalo patalpose. Taip pat atnaujinta techninių darbuotojų tarnybinio ryšio – abipusio pasikalbėjimo sistema.

Lynai ir virvės pakeisti kompiuteriu valdomais prietaisais Nacionaliniame Kauno dramos teatre cta

Gauk pasiūlymą

Siūlome sprendimus ir produktus skirtus verslo, švietimo, pramogų industrijos ar individualių poreikių techniniam įgyvendinimui. Kreipkitės į mus dėl konsultacijos, mažmeninės ar dideminės prekybos, sistemų projektavimo ar instaliavimo bei visais kitais klausimais.