Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios garso ir šviesos sistemos

Zapyškyje ant Nemuno kranto stovi senoji Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia. Tai viena seniausių bažnyčių Lietuvoje, ir nors reguliarios pamaldos joje nevyksta, bažnyčia visuomenei dažnai atsiveria kaip kultūrinių renginių erdvė, žavinti unikalia architektūra ir kraštovaizdžiu.

Audiotono komandai teko užduotis įrengti garso ir šviesos sistemas šioje kultūros paveldo statusą turinčioje bažnyčioje. Dėl to sistemoms buvo keliami griežti reikalavimai, kad naujoji įranga nedarkytų pastato architektūrinio vientisumo.

Ypatingo techninio sprendimo pareikalavo bažnyčios akustinės savybės – kaip įprasta tokio tipo erdvėse, buvo girdima didelė reverberacija, tačiau dėl paveldosaugos reikalavimų nebuvo galima naudoti įprastų akustines savybes gerinančių priemonių. Įgarsinimui panaudojome Renkus-Heinz valdomo vertikalaus kryptiškumo akustines sistemas, kurios pasižymi tuo, kad garso sistemos derintojui yra galimybė garsą nukreipti vertikalioje plokštumoje tik ten, kur jo reikia, taip išvengiant papildomų atspindžių ir akustinės aplinkos nepageidaujamo aidėjimo žadinimo. Sistema pasiekia pastebimai geresnį STI parametrą (Speech Transmission Index – liet. „kalbos suprantamumo indeksas“), kurio įprastomis akustinėmis sistemomis nepavyktų pasiekti.

Meninio apšvietimo sistemą sudaro 20 vienetų valdomo spindulio baltos šviesos prožektorių freskoms, altoriui, eksponatams, bei 16 vienetų užliejančios spalvos RGBW prožektorių, skirtų sienų spalvinimui.

Visi prožektoriai ypatingi tuo, kad yra itin mažų matmenų ir montuojami ant specialaus bėgelio, kuriuo tiekiama ne tik elektra, bet ir valdymo (DMX) signalas. Tokiu būdu visa instaliacija yra itin diskretiška, nedarko istorinės bažnyčios architektūros, taip pat gali būti paprastai adaptuojama pagal renginių poreikius.

Panaudotas prožektorių kiekis ir tipas leidžia išryškinti esamas freskas, užlieti sienas pasirinkta spalva pagal šviesų dailininko sumanymus, kuris šviesų valdymą atlieka programuojamu DMX valdymo pultu.