Akustiniai sprendimai sporto salėse

Projektuojant visuomeninio naudojimo  patalpas (sporto sales, vestibiulius, didelio tūrio erdves ir kt.),  retai kada  atsižvelgiama į būtinus  techninius sprendimus, kurie  pagerintų patalpos  akustinius parametrus. Pagrindiniai parametrai, kurie apsprendžia patalpos (salės) garso sklaidos kokybę  – garso  aidėjimo trukmė, kalbos raiškumo (STI) indeksas. Dėl daugybės priežasčių, tokių kaip ribotas projekto biudžetas ar nežinojimas, kaip pagerinti akustines savybes, daugelyje sporto salių dėl garso aidėjimo ne tik nemalonu būti, tačiau  negalima  net suprasti kas kalbama ar transliuojama renginio metu.  Sporto salėse retai kada naudojamos  garsą sugeriančios medžiagos, dažniausiai paviršiai ir apdailos medžiagos yra garsą atspindinčios (netaisyklingo paviršiaus betoninės sienos ir lubos, parketinės grindys,  stikliniai paviršiai ir lt.), ko pasekoje  patalpoje esant didesniam sportuojančių žmonių kiekiui  tampa sunku komunikuoti, o  dėl prastos išorinių sienų garso izoliacijos, aukštas triukšmo lygis vargina ne tik patalpoje esančius, bet gali trukdyti gretimose patalpose dirbančius ar besimokančius žmones, aplinkinius gyventojus.

UAB „Audiotonas“ sėkmingai įgyvendino įdomų  projektą – pasitelkdami pažangias akustinių matavimų technologijas, suprojektavo ir  įrengė Panemunės pradinės mokyklos sporto salės  akustinių parametrų optimizavimo sistemą.

Projekto pradžioje , naudojant impulsinį garso šaltinį ir  profesionalią, akustiniams matavimams ir skaičiavimams skirtą programinę bei techninę įrangą, buvo atlikti akustiniai matavimai. Matavimų metu išanalizuota salėje sklindančio garso dažninė charakteristika, bei parinktos tinkamiausios akustinės medžiagos dažnių sklaidos problemoms spręsti.

Patalpos akustikos korekcijai panaudotos dalį perteklinių žemų ir vidutinių dažnių garsų sugeriančios akustinės plokštės. Tai akustinių absorbcinių plokščių masyvai, kuriems, atlikus sudėtingus skaičiavimus, buvo parinktos atitinkamos montavimo vietos ant salės sienų ir lubų.  Sistema veikia „Helmholtz“ rezonatorių principu, dalį tiesioginių garso spindulių sugerdama, o dalį atspindėdama. Šio tipo plokštės atsparios smūgiams, nereikalaujančios papildomos priežiūros. Galimi įvairūs akustinių absorbcinių plokščių dizaino variantai.

Sporto salėje sumontuota  akustikos korekcijos sistema ženkliai  pagerino  vieną pagrindinių salės akustikos parametrų – aidėjimo trukmę, sumažindama  daugiau nei du kartus – iki 1,4 sek. Aidėjimo trukmės sumažinimas  pagerino ir kitus salės  akustikos vertinimo rodiklius – muzikos skambėjimo (C80) ir kalbos raiškumo (STI) indeksus. Rezultate sporto salėje tapo malonu būti ne tik sportinių renginių metu – atsirado galimybės  salės erdvę pritaikyti įvairiems molykliniams  renginiams  – koncertams , šokių pamokoms, moksleivių pasirodymams ir kt.

Viena iš Panemunės pradinės mokyklos projekto  sudedamųjų dalių – salės garso sistema, kurioje naudojamos  profesionalios akustines sistemos RCF C5212-94, suderintos  su garso procesoriumi RCF DX2008. Panaudojus šią sistemą  pavyko pasiekti puikų salės įgarsinimo rezultatą. Garso sistemos pagalba  garso lygis tolygiai  paskirstomas didžiojoje  salės ploto dalyje. Mobili garso įrangos spinta, kurioje yra garso valdymo pultas, muzikos grotuvas, belaidžių mikrofonų sistema bei garso stiprintuvai, gali būti transportuojama ir naudojama salėje tik esat poreikiui. Salės funkcijų išplėtimui įrengta  vaizdo projekcijos sistema – 400 x 275 cm dydžio vaizdo ekranas ir LCD technologijos 6700 lumenų šviesos srauto vaizdo projektorius NEC PA672W.