LED ekranų technologijos – ryškus sprendimas ne tik reklamai

Įspūdingo : 60.83 m² dydžio LED ekranas Dariaus ir Girėno stadione Kaune

Viena iš UAB „Audiotonas“ specializuotos veiklos krypčių – LED ekranų projektavimas ir įrengimas. Dėka sparčiai pažengusios LED technologijos šie ekranai tapo tinkami ne vien reklamai skirtiems stendams, bet ir platesniam pritaikymui vidaus ir lauko erdvėse. Pastaraisiais metais Audiotono specialistai įrengė ekranus tokiuose objektuose kaip Dariaus ir Girėno stadionas, Vilniaus Lazdynų baseinas, Kauno Oazėje.

Iš pažiūros visur taikoma ta pati ekranų technologija, tačiau yra keletas esminių techninių skirtumų, į kuriuos būtina atsižvelgti planuojant įrengti LED ekraną. Norime pasidalinti patarimais, kaip pasirinkti tinkamiausius ekrano parametrus pagal planuojamą jo pritaikymą ar funkciją.

 

Ekrano ryškumo pasirinkimas

Norint optimizuoti žiūrovo vaizdinę patirtį, labai svarbu pasirinkti tinkamą LED ekrano ryškumą. Per ryškus ekranas sukels žiūrovui diskomfortą, o per tamsus ekranas trukdys jūsų turinio matomumui.

Viduje naudojami LED ekranai:

 • 500–1500 nitų – tai dažniausiai naudojamas LED ekranų ryškumas, naudojimui patalpose (panašus kaip televizoriaus ekranų, kompiuterių monitorių ir kt.).
 • 1500–2500 nitų – idealiai tinka vidaus ekranams, esantiems stipriai apšviestose patalpose ar tiesioginiuose saulės spinduliuose. Didesnis ryškumas padeda vaizdui nenublankti, todėl dažniausiai taikomas reklamos, informacinių švieslenčių reikmėms.

Lauke naudojami LED ekranai

 • 2500–5000 nitų – puikiai tinka lauko ekranams dienos šviesoje.
 • 5 000+ nitų – lauko ekranams, kurie būna apšviesti tiesioginių saulės spindulių.

Svarbu nepamiršti, jog ekranų ryškumas tiesiogiai daro įtaką energijos suvartojimui bei LED šviesos šaltinių ilgaamžiškumui, todėl optimaliai parinktas ryškumas užtikrins efektyvesnį ekrano veikimą.

 

Ekrano „pikselių žingsnis“ (Pixel Pitch) ir optimalus žiūrėjimo atstumas

Didelio formato keičiamos formos ekranas Kauno Oazėje

Ekrano „pikselių žingsnis“ (Pixel Pitch), paprasčiau tariant – tarpelis tarp dviejų ekrano taškų centrų, nurodomas milimetrais. Kuo šis dydis mažesnis, t.y. kuo mažesni tarpai tarp ekrano taškų – tuo daugiau jų galima sutalpinti tame pačiame plote. Didesnis pikselių skaičius suteikia didesnę skiriamąją gebą, o tai reiškia geresnę vaizdo kokybę, ypač vidaus ekranuose, kurie būna matomi iš arti. Dažniausiai Pixel Pitch taip pat susijęs ir su pačių taškų dydžiu, tad didesnis Pixel Pitch reiškia ir stambesnius taškus, ne tik didesnius tarpus tarp jų.

Lauko ekranams įprastai pritaikomi didesnį Pixel Pitch turintys ekranų moduliai, kadangi stambesni taškai lengviau pasiekia norimą ryškumą, o žiūrint iš toli ekrano „taškuotumas“ tampa nepastebimu, tad bendra ekrano skiriamoji geba gali būti mažesnė, nei ekranuose vidaus patalpose. Žinoma, lauko ekranai taip pat gali turėti didelę skiriamąją gebą, jeigu numatyta į juos žiūrėti iš arti.

 

Pritaikymas specialiems poreikiams

Švieslentės funkciją atliekantis drėgmei atsparus ekranas Vilniaus Lazdynų baseine

Dauguma LED ekranų gamintojų skirsto produkciją ne tik pagal anksčiau išvardintus parametrus, bet ir pagal atsparumą įvairioms aplinkos sąlygoms. Didžiausi elektronikos priešai – nepalanki temperatūra ir drėgmė, todėl planuojant LED ekrano įrengimą būtina įvertinti sumontuoto įrenginio aplinką.

Vidaus ekranams paprastai pakanka mažesnės apsaugos nuo dulkių ir drėgmės (IP) klasės, kai tuo tarp lauko ekranams būtina didesnė apsauga. Vėlgi – priklausomai ar ekranas atsidurs nišoje, po stogu, ar tiesiogiai atviroje erdvėje, IP vertinimą reikėtų pasirinkti pagal numatomas konkrečias kiekvieno ekrano eksploatavimo sąlygas.

Aukšta temperatūra neigiamai veikia LED ekranų šviesos šaltinių ilgaamžiškumą, todėl svarbu suplanuoti tinkamą įrenginio aušinimą. Paprastai mažesnio ryškumo ekranai vidaus patalpoms generuoja mažiau šilumos, nei ypač ryškūs lauko ekranai, todėl jei vidaus ekranams gali pakakti natūralaus judančio oro aušinimo pro paliktas ertmes, tai lauko ekranams beveik visais atvejais reikalingas aktyvus aušinimas ventiliatoriais.

Ekranai skirstomi į priekinio aptarnavimo ir galinio aptarnavimo – kaip sufleruoja pavadinimas, tai lemia skirtingą montavimo tipą. Pasirinkti reikia pagal poreikį arba montavimo vietos niuansus.

Paskutinis, bet labai svarbus pasirinkimas – ekrano mobilumas. Jei bus poreikis ekraną dažnai išardyti ar keisti jo formą, reikia pasirinkti modulius, kurie pritaikyti dažnam ir patogiam prijungimui/atjungimui. Taip pat galima sumontuoti neardomą ekraną ant mobilios platformos – jį  galima perkelti iš vienos vietos į kitą pasinaudojant transportavimo ratukais ir laikikliais.

Mūsų įrengtų ekranų pavyzdžiai

 

ISM – kilnojamas aukštos raiškos ekranas

Mobilus didelės skiriamosios gebos ekranas sumontuotas ant laisvai stumdomos platformos

Ekranas skirtas informacinei vaizdinei medžiagai renginių bei paskaitų metu. LED moduliai sumontuoti ant mobilaus specialiai suprojektuoto aliuminio konstrukcijos stovo su raukais.

LED ekranas yra su priekinio aptarnavimo galimybe. Ekrano moduliai yra pagaminti naudojant GOB (Glue on board) technologiją, kuri maksimaliai apsaugo LED ekrano modulius nuo išorinio mechaninio poveikio. Ekrano modulių priekinės dalies korpuso apsaugos laipsnis yra IP51, o galinės dalies – IP31

 • Ekrano dydis: 4.8 m x 2.7 m
 • Ekrano plotas – 12.96m².
 • Skiriamoji geba: 1920*1080 pikselių
 • Atnaujinimo dažnis (refresh rate): 3840Hz;
 • Ryškumas >800cd/m²;
 • Pixel Pitch: P2.5

 

Lazdynų baseinas – švieslentės funkciją atliekantis ekranas

Sumontuoti 4 vienodi LED ekranai, montavimas stacionarus ant pastato sienos, prie specialiai suprojektuotų aliuminio konstrukcijos rėmų. LED ekranai yra su priekinio aptarnavimo galimybe. Modulių priekinės ir galinės dalies korpuso apsaugos laipsnis yra IP67 – didelė apsauga nuo drėgmės, kuri būna baseino patalpose.

 • Ekrano dydis: 3.5 m x 2.0 m
 • Ekrano plotas: 7.0m²
 • Skiriamoji geba: 728*416 pikselių
 • Atnaujinimo dažnis (refresh rate): 3840Hz
 • Ryškumas: >5000cd/m²
 • Pixel Pitch: P4.8

 

Kauno OAZĖ – didelio formato keičiamos formos ekranas renginiams

LED ekranas sumontuotas mobiliai, gali būti kilnojamas ant pakabinamos aliuminio konstrukcijos. Su galine aptarnavimo galimybe. Vieno ekrano modulio dydis yra 500mm x 500mm. Konstrukcija leidžia iš turimų 97 vnt. modulių sumontuoti norimos konfigūracijos bei formos LED ekraną.

 • Ekrano dydis: 7.0 m x 3.5 m
 • Ekrano plotas: 24.50m²
 • Skiriamoji geba: 2352*1176 pikselių
 • Atnaujinimo dažnis (refresh rate): 4500Hz
 • Ryškumas: >900cd/m²
 • Pixel Pitch: P2.9

 

Dariaus ir Girėno stadionas – ypač didelio formato ir labai ryškūs ekranai skirti lauko sąlygoms

Du vienodi didelių matmenų ekranai skirti naudoti rezultatų atvaizdavimui bei informacinei vaizdinei medžiagai. Sumontuoti lauke stacionariai ant specialiai suprojektuotų konstrukcijos rėmų, su galinio aptarnavimo galimybe. Ekrano modulių priekinės dalies korpuso apsaugos laipsnis yra IP68, o galinės dalies IP67.

 • Ekrano dydis: 10.56 m x 5.76 m
 • Ekrano plotas: 60.83 m²
 • Skiriamoji geba: 1056*576 pikselių
 • Atnaujinimo dažnis (refresh rate): 3840Hz
 • Ryškumas: >7000cd/m²
 • Pixel Pitch: P10