Dariaus ir Girėno stadionas

Visiškai naujai atidarytas Dariaus ir Girėno stadionas kelia susižavėjimą ne tik kauniečiams, bet ir visiems miesto svečiams, kurie jau turėjo progą savo akimis pamatyti pirmąjį Lietuvoje 4-os UEFA kategorijos reikalavimus atitinkantį futbolo infrastruktūros statinį. Pastatas įspūdingo dydžio – po stogu dengtomis tribūnomis telpa 15000 žiūrovų, o koncertų metu stadionas gali talpinti net iki 30000 žiūrovų – nuo šiol tai yra didžiausia uždara koncertų erdvė Lietuvoje, galėsianti priimti net pačius reikliausius muzikos atlikėjus. Audiotonas tapo šio projekto subrangovais, mūsų patyrę specialistai suprojektavo ir įdiegė įspūdingo dydžio garso, perspėjimo apie evakuaciją sistemas, taip pat stadiono vėliavų keltuvus ir LED vaizdo ekranus.

Visiškai naujai atidarytas Dariaus ir Girėno stadionas kelia susižavėjimą ne tik kauniečiams, bet ir visiems miesto svečiams, kurie jau turėjo progą savo akimis pamatyti pirmąjį Lietuvoje 4-os UEFA kategorijos reikalavimus atitinkantį futbolo infrastruktūros statinį. Pastatas įspūdingo dydžio – po stogu dengtomis tribūnomis telpa 15000 žiūrovų, o koncertų metu stadionas gali talpinti net iki 30000 žiūrovų – nuo šiol tai yra didžiausia uždara koncertų erdvė Lietuvoje, galėsianti priimti net pačius reikliausius muzikos atlikėjus.

Audiotonas tapo šio projekto subrangovais, mūsų patyrę specialistai suprojektavo ir įdiegė įspūdingo dydžio garso, perspėjimo apie evakuaciją sistemas, taip pat stadiono vėliavų keltuvus ir LED vaizdo ekranus.

Garso sistema

Dariaus ir Girėno stadiono pagrindinė renginių įgarsinimo sistema suprojektuota taip, kad būtų išlaikomas didžiausias įgarsinimo sistemos patikimumas – visi garso signalai tarp pagrindinio garso signalų procesoriaus ir stiprintuvų  yra išskirtinai skaitmeninio tipo. Naudojami Dante ir AVB skaitmeninio signalo protokolai, kurių naudojimas užtikrina itin paprastą įdiegtos garso sistemos integraciją koncertų ar kitų didelių renginių metu –Dariaus ir Girėno stadiono įgarsinimo sistemą bus galima panaudoti kaip pagrindinę ar pagalbinę prie organizatorių atsivežamos įrangos.

Stadione vienodais atstumais įrengtos 5 serverinės su garso stiprintuvais. Šias technines patalpas jungia keturgubas optinis skaitmeninio garso tinko žiedas, kuriam nutrūkus bet kurioje vietoje sistema funkcionuotų be jokio girdimo pertrūkio.

Stadiono įgarsinimo specifika ir akustinės savybės reikalauja labai daug garso apdorojimo resursų, todėl signalų apdorojimui buvo pasirinktas daug resursų turintis Biamp Tesira Server skaitmeninis signalų procesorius. Stadiono tipo erdvėje yra labai svarbu, kad atskirų akustinių sistemų tarpusavyje sąveikaujančios garso bangos klausytoją pasiektų vienu metu, taip pagerinant bendrą kalbos suprantamumą – STI (angl. Speech Transmission Index). Audiotono inžinieriai suprogramavo du skirtingus vėlinimo linijų scenarijus, kuriuos garso sistemos operatorius galės pakeisti vienu mygtuko paspaudimu.

Garso operatoriaus darbui palengvinti numatyta RCF AYRA garso monitoriai, skaitmeninis Allen & Heath SQ5 garso pultas. Sporto renginių įgarsinimui sukomplektuota patikima aštuonių kanalų. SHURE ULX-D skaitmeninių belaidžių mikrofonų sistema, skirta veikimui didelėse erdvėse bei turinti apsaugą nuo radijo trukdžių, taip pat 6 vnt. laidinių Shure mikrofonų, muzikos grotuvas. Garso operatoriui bus itin paprasta valdyti pagrindinę įgarsinimo sistemą, kadangi sukūrėme specialią grafinę sąsają, kuri atvaizduoja stadiono tribūnų išdėstymą – operatorius galės valdyti atskiras tribūnų zonas, pritildyti ar visai išjungti tam tikrus sektorius.

Ta pačia grafine sąsaja bus valdomi ir stadiono garso stiprintuvai – tam nereikės jokios papildomos programinės įrangos. 20 vienetų naujausio modelio Yamaha PC412-DI garso stiprintuvų pasiekia įspūdingą 96 kW galią. Tribūnų įgarsinimui sumontuotos 32 akustinių sistemų kekės RCF P 5228-L po 4 modulius – šios sistemos tolygiai sumontuotos per visą stadiono perimetrą. Apatiniam tribūnų žiedui skirtos papildomos 78 vėlinto garso linijos akustinės sistemos RCF P 1108-T. Aikštės įgarsinimui numatyta 4 vnt. itin didelio garso slėgio akustinių sistemų – RCF HL serija.

Visų akustinių sistemų dažninės charakteristikos buvo išmatuotos realiomis sąlygomis, panaudojant specializuotus matavimų mikrofonus bei programinę įrangą. Charakteristikos pakoreguotos taip, kad būtų eliminuoti nepageidaujami rezonansiniai dažniai dėl stadiono akustinės aplinkos. Tai leido ne tik išgauti geriausią galimą garso kokybę, bet ir vienodą tonalinį balansą tarp skirtingo modelio akustinių sistemų. Išmatavome garso slėgius aikštėje, tribūnose – viršutiniame bei apatiniame žieduose, numatėme garso slėgio apsaugas, kad nebūtų viršijamos higienos normos ir klausytojams nebūtų neigiamų padarinių dėl per didelio garso slėgio renginių metu. Dariaus ir Girėno stadiono garso sistema yra viena iš galingiausių, kompleksiškiausių ir didžiausios apimties sistemų, kada nors įdiegtų Lietuvoje.

Vaizdo sistema, šviesos valdymas

Sportinių varžybų informacijai arba vaizdo transliacijoms stadione sumontuoti du didelio formato LED ekranai. Ant stadiono stogo kraštų įrengti dar du 10,5 x 5,8 m dydžio didelio ryškumo LED ekranai, atsparūs kritulių poveikiui ir aplinkos temperatūros svyravimams. Informacija į ekranus yra perduodama optinių kabelių tinklais.Operatorius su mobiliais vaizdo informacijos apdorojimo įrenginiais gali pasirinkti darbo vietą iš dviejų priešingų stadiono aikštei vietų – pagrindinės operatorinės patalpos, arba priešingoje pusėje esančioje komentatorių tribūnoje. LED ekranuose gali būti atvaizduojama ne tik išsami sportinių renginių informacija, bet ir didelės raiškos vaizdo siužetai arba tiesioginė transliacija.

Audiotono inžinieriai įdiegė centralizuotą stadiono apšvietimo valdymo sistemą, kuri naudoja DMX signalų perdavimą vietiniame kompiuteriniame tinkle. Toks sprendimas leidžia šviesų operatoriui prisijungti ir valdyti sistemą iš įvairių stadiono vietų.

Vėliavų pakėlimo sistema

Stadione pagal UEFA reikalavimus turi būti ceremonijoms skirtų vėliavų stiebai arba alternatyvūs vėliavų iškėlimo sprendimai, galintys iškelti ir nuleisti ne mažiau kaip 3 vėliavas. Audiotono pritaikytas sprendimas –  po vienu iš žiūrovų tribūnos stogu sumontuotos trys motorizuotos 6m ilgio horizontalios santvaros, kurias nuleidus iki stadiono tako, ant jų galima pakabinti vėliavas arba jų komplektus. Visas tris santvaras galima pakelti ir nuleisti vienu metu arba pasirinktinai po vieną. Vienos konstrukcijos keliamoji galia yra iki 150kg, todėl gali būti kabinamos didelio ploto vėliavos ar reklaminiai plakatai. Vėliavų kėlimui skirtos motorizuotos pavaros yra su apsaugomis nuo perkrovų bei su galinių padėčių davikliais, atitinka žiūroviniams renginiams taikomus saugaus naudojimo standartus.

Garsinio perspėjimo apie evakuaciją sistema

Stadione be renginių garso sistemos įrengta visiškai atskira 29-ių įgarsinimo zonų įspėjimo apie gaisrą ir evakuacijos valdymo sistema. Ši sistema yra bendro naudojimo patalpose ir be evakuacinių pranešimų dar atlieka foninės muzikos bei reklaminių pranešimų transliavimo į bendrąsias patalpas funkciją. Sistema tenkina giežtus EN54 reikalavimų standartus – užtikriną aiškų ir suprantamą pranešimų girdimumą, pagrindiniai sistemos komponentai iki numatytų ribų atsparūs ugnies ir karščio poveikiui. Iš viso kuriant sistemą buvo panaudoti 586 vnt. gamintojų RCF bei AMC garsiakalbių, o visos sistemos galingumas – 7000 W. Stadiono patalpose net 5 vietose įrengti balsiniams pranešimams skirti mikrofonai, kuriais galima pasiekti norimą garso zoną.

Dariaus ir Girėno stadionas cta

Gauk pasiūlymą

Siūlome sprendimus ir produktus skirtus verslo, švietimo, pramogų industrijos ar individualių poreikių techniniam įgyvendinimui. Kreipkitės į mus dėl konsultacijos, mažmeninės ar dideminės prekybos, sistemų projektavimo ar instaliavimo bei visais kitais klausimais.

Kiti projektai

Snaigyno-Veisiejų apžvalgos bokšto apšvietimas

Sprendimai:
Techninis projektavimas ir įgyvendinimas
Valdymas per DMX512
Iš anksto suprogramuoti apšvietimo scenarijai
Sprendimai:
Techninis projektavimas ir įgyvendinimas
Valdymas per DMX512
Iš anksto suprogramuoti apšvietimo scenarijai

Devbridge biuras Vilniuje

Sprendimai:
Didelio formato vaizdo siena
Belaidžių mikrofonų ir garso sistema
Išmanaus automatizuoto valdymo sistema
PTZ kamerų sistema
Komutacija DANTE tinklu
Sprendimai:
Didelio formato vaizdo siena
Belaidžių mikrofonų ir garso sistema
Išmanaus automatizuoto valdymo sistema
PTZ kamerų sistema
Komutacija DANTE tinklu