ateitiesTECHNOLOGIJOS

garsasvaizdasšviesa

Patikimos konferencijų technologijos parodų ir kongresų centre LITEXPO

Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO, Laisvės prospektas 5, Vilnius

Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO yra didžiausia Baltijos šalyse renginių vieta, kurioje kasmet organizuojama daugiau kaip 20 tarptautinių parodų, keletą užsienio šalių parodų ir Lietuvos įmonių ekspozicijų užsienio parodose, apie 500 konferencijų, seminarų ir kitų įvairių renginių. Siekdamas patenkinti besikeičiančius klientų poreikius, 2009-2010 metais LITEXPO įvykdė konferencijų salių modernizavimo projektą - atnaujino konferencijų salių įrangą bei suformavo atskirą konferencijų centrą.

Projekto įgyvendinimas dalinai buvo finansuojamas iš ES struktūrinių fondų pagal sanglaudos skatinimo veiksmų programos priemonę "Turizmo paslaugų/produktų įvairovės plėtra ir turizmo paslaugų kokybės gerinimas".

Audiotonas dalyvavo konferencijų salių modernizavimo projekte pateikdamas bei sumontuodamas modernią garso, vaizdo, apšvietimo ir konferencijų valdymo sistemų technines priemones bei programinį aprūpinimą. Projekto apimtyje atnaujintos devynios konferencijų salės, pateikta mobili meninio scenos renginių apšvietimo įranga, įdiegtos nuotolinių vaizdo ir garso konferencijų bei transliavimo sistemos.

Išsamiai apie šį projektą buvo aprašyta žurnale STATYBA IR ARCHITEKTŪRA, siūlome perskaityti šį straipsnį žemiau

 

Panaudoti įrenginiai

Vaizdo projektoriai ir monitoriai:

  • NEC, Digital Projection, Eiki

Motorizuoti vaizdo ekranai ir specialūs priedai vaizdo sistemoms:

  • Projecta, Adeo, Chief, Audipack

Garso sistemos:

  • Martin Audio, BIAMP, AMC, Phonic, ClockAudio

Diskusijų ir kalbų vertimo sistemos:

  • DIS, Taiden

Nuotolinių konferencijų ir transliavimo įrenginiai:

  • Polycom, Sony, Kramer

Automatizuoto valdymo sistemos ir komutaciniai įrenginiai:

  • Crestron, Kramer

Apšvietimo ir dekoracijų sistemos:

  • Osram, Tuechler, Hall Stage, PR-Lighting, Dexel, Electron

Nuorodos

www.litexpo.lt

www.martin-audio.com

www.biamp.com

www.dis.cc

www.crestron.eu

www.nec-display-solutions.com

 

Konkurentai liko užnugaryje - „Litexpo“ baigė vieną plėtros etapą ir jau planuoja kitą

 

Šaltinis:      Žurnalas STATYBA IR ARCHITEKTŪRA 2010

Autorius:     Tomas SRĖBALIUS

Lietuvos parodų centras „Litexpo“, siekdamas tapti pagrindiniu Baltijos regiono tarptautinių konferencijų ir kongresų rengėju, užbaigė antrą, bet ne paskutinį plėtros ir modernizavimo etapą. Jau galutinai įrengtas architekto Rolando Paleko studijos suprojektuotas moderniausias konferencijų centras Lietuvoje.

Du zuikiai vienu šūviu

Parodų centro „Litexpo“ direktorius Aloyzas Tarvydas pasakojo, kad konferencijų centras buvo renovuojamas siekiant kelių pagrindinių tikslų. Vienas jų – patenkinti augantį konferencijų, vykstančių parodų metu, poreikį. Kitas tikslas – atsižvelgti į augantį vadinamojo konferencijų turizmo ar išvažiuojamųjų konferencijų poreikį. Tam tikslui parodų rūmuose nuo senų laikų buvo įrengtos kelios konferencijų salės, tačiau jų akivaizdžiai nepakako. Be to, buvo gerokai senstelėjusi ir pati konferencijų salių įranga.

Antras „Litexpo“ plėtros ir modernizavimo etapas prasidėjo 2009 metų rugsėjį ir baigėsi šių metų vasarį. Jo tikslas buvo techniškai atnaujinti esamą konferencijų salių bazę ir, panaudojant jau turimus išteklius, sukurti modernų bei patogų konferencijų centrą, kuris galėtų funkcionuoti atskirai nuo „Litexpo“ ekspozicijų salių.

Nepamiršo net mažiausio kambario

Naujajame konferencijų centre dabar yra vienuolika įvairaus dydžio, nuo 6 iki 1800 vietų turinčių salių. Aštuonios jų buvo modernizuotos, o viena – įrengta visiškai naujai. Konferencijų salės skirtos ne tik verslo susitikimams, deryboms ar mokymams, bet ir dideliems tarptautiniams renginiams – kongresams bei konferencijoms – rengti. Konferencijų centre vienu metu gali dirbti daugiau kaip 3 tūkst. dalyvių.
Bendras konferencijų salių plotas sudaro 4100 kvadratinių metrų – nuo didžiausios 2600 kvadratinių metrų ploto salės iki mažiausio 16 kvadratinių metrų ploto derybų kambario.
Be kitų patogumų, konferencijų centre įrengtos atskiros, tik renginių dalyviams skirtos drabužinės, informacijos centras, poilsio zonos, duris atvėrė ir naujas restoranas su lauko kavine.

Seniausią stilingą interjerą išsaugojusi 240 vietų „Litexpo“ konferencijų salė centriniuose rūmuose nuo šiol stebins itin šiuolaikiška kino teatrams skirta vaizdo bei garso sistema ir diskusijų įranga, kuria vienu metu gali naudotis net 120 konferencijos dalyvių.

Technika daro įspūdį

„Litexpo“ suprojektuota ir įrengta didžiausia Lietuvoje 1800 vietų daugiafunkcinė konferencijų salė. Abipus jos sumontuoti du papildomi didžiuliai ekranai, leidžiantys tolimesnėse eilėse sėdintiems konferencijos dalyviams patogiai stebėti pranešėją. Be kitų naujovių, šioje salėje įdiegta moderni aštuonių kanalų sinchroninio vertimo sistema, kuria vienu metu gali naudotis 1400 žmonių.

Visiškai naujai įrengta kita 240 vietų konferencijų salė išsiskiria interjeru. Jam sukurti panaudotos šiuolaikiškos akustinės medžiagos, įrengtas funkcionalus apšvietimas. Be visos konferencijoms būtinos įrangos, salėje sumontuotos dvi stacionarios kameros.

Visose konferencijų salėse instaliuoti didelės raiškos vaizdo projektoriai, modernūs motorizuoti ekranai, kokybiškos įgarsinimo sistemos. Įdiegta vaizdo ir garso komutacinė įranga Polycom sujungia atskiras konferencijų sales į integruotą sistemą ir suteikia galimybę vienu metu transliuoti tą patį vaizdą bei garsą skirtingose salėse.

Abipusis garso ir vaizdo ryšys sujungia penkias didžiausias konferencijų sales ir leidžia vaizdo konferencijoje vienu metu dalyvauti iki 3 tūkst. žmonių. Be to, naudojantis minėta technika yra galimybė rengti vaizdo konferencijas internetu.

Šio projekto įgyvendinimas buvo iš dalies finansuojamas iš Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programą. Bendra konferencijų centro projekto vertė siekia 9,5 mln. litų. Iš jų 3 mln. litų skyrė ES struktūriniai fondai, o 6,5 mln. litų – skolintos bei nuosavos „Litexpo“ lėšos.

Laukia tarptautiniai renginiai

Kasmet „Litexpo“ parodų centre įvyksta apie 450 įvairių renginių. Kai kurie – ypač aukšto tarptautinio lygio. Šiais metais centre vyks du tokio pobūdžio renginiai. Netrukus, birželio 1–2 dienomis, rengiamas Baltijos plėtros forumo aukščiausio lygio susitikimas. O rugsėjo 14–17 dienomis – tarptautinis Interneto valdymo forumas. Pasaulio Interneto valdymo forumą rengia Jungtinių Tautų Generalinis sekretoriatas, renginys kasmet pritraukia apie 1,5–2 tūkst. dalyvių iš viso pasaulio.

2011 metais tarp kitų renginių ketinama surengti ESBO Ministrų Tarybos susitikimą bei tarptautinę meno mugę „Art Vilnius“, 2013-aisiais numatomi Lietuvos pirmininkavimo ES renginiai.

„Litexpo“ konferencijų centro rekonstrukcijos projekto vadovo architekto R. Paleko teigimu, parodų rūmams visada būdinga šiuolaikiška architektūros samprata. Nesvarbu, į kurio laikotarpio statytą „Litexpo“ dalį žvelgtume – sovietinę, dešimtmečio senumo ar pastaraisiais metais statytą, kiekviena jų – be abejonės, moderni ir atspindi drąsias laikotarpio architektūros idėjas.

Pasak R. Paleko, natūralu, kad bėgant laikui atsiranda naujų poreikių, naujų medžiagų ir naujų galimybių kartu su jomis. Palyginti architekto Edmundo Stasiulio projektuotus parodų rūmų paviljonus su išaugusiais naujai, matyti planinga ir apgalvota „Litexpo“ plėtra žingsnis po žingsnio didinant pajėgumus ir galimybes.

Laukia valdžios sprendimo

R. Palekas džiaugėsi, kad architektams pasisekė sutikti išmintingus užsakovus, kurie pasitikėjo siūlomais sprendiniais bei architektūriniu mąstymu.

Anot architektūros projekto vadovo, tai, ką dabar matome, buvo suplanuota dar 2006 metais. Tačiau jau yra numatytas trečias „Litexpo“ plėtros etapas, kuris būtų naujas žingsnis į priekį. Ateityje „Litexpo“ puoselėja planus statyti dar vieną naują ekspozicijų ir konferencijų salę, prieš tai nugriovus morališkai pasenusį ketvirtą paviljoną.

Architektas R. Palekas pasakojo, kad naujajame paviljone numatyta dar viena – 1500 vietų – konferencijų salė. Konferencijų centro tikslas – išsiplėsti tiek, kad būtų galima priimti ES ar NATO aukščiausio lygio delegacijas, rengti didžiausius kongresus. Tolesnė „Litexpo“ plėtros koncepcija yra pristatyta Ūkio ministerijoje, laukiama sprendimo. Architektas pajuokavo, kad netruks išauš diena, kai valdininkai staiga susigriebs, jog Lietuvos pirmininkavimas ES – jau ant nosies. Tuomet užsikurs projektavimo ir statybų pirtis, ir viskas vyks nerealiais tempais.

R. Palekas prasitarė, kad kol kas tėra sukurta architektūrinė naujojo paviljono koncepcija, pagamintas maketas, vizualizacijos. Tačiau kol Ūkio ministerija neįžiebė žalios šviesos, projektavimas nevyksta.

Projekto bendraautorė architektė Alma Palekienė prisiminė, kad dar 2006 metais įgyvendintame pirmame konferencijų centro rekonstrukcijos etape buvo užprogramuota tolesnė centro plėtimo koncepcija – suprojektuotas atskiras įėjimas į būsimą konferencijų centrą, o pirmajame aukšte numatyta erdvė restoranui bei kiemelis šalia jo. Iš anksto buvo suprojektuota ir naujausioji konferencijų centro salė su didžiuliu fojė antrame aukšte.

A. Palekienę maloniai nustebino „Litexpo“ vadovų imlumas naujovėms. Projektuojant trečiąjį paviljoną pavyko įrodyti, kad jis gali būti su didžiuliais langais sienose, o ne tamsus – kaip buvo įprasta. Tradiciškai – be langų – yra visi ankstesni „Litexpo“ paviljonai, net ir kai kurie iš statytų jau šiais laikais.

Viena trečiojo paviljono, kurį projektavo R. Paleko studija, siena – ištisai stiklinė. Šiame paviljone rengiamos ne tik tradicinės parodos, bet ir kitokie renginiai: vaizduojamojo meno parodos, kurioms natūrali šviesa yra tinkamiausia. Be to, derinamas natūralus ir dirbtinis apšvietimas suteikia gerokai daugiau eksponavimo galimybių ir tradicinėse „Litexpo“ parodose.

Pokyčius diktavo taupymas

Kai kurie projekto elementai pakeisti taupumo sumetimais. Restorano lauko terasa buvo suprojektuota kiek kitaip. Kiemelyje turėjo būti sumontuota medinė tinkliška sienutė, tačiau taupant lėšas jos atsisakyta. Tiesa, pagrindinė kiemelio paskirtis išliko – būti jungiamąja ašimi, apie kurią sukasi visa konferencijų centro erdvė.

Antrame aukšte pagal pirminį projektą buvo numatyta nauja, visai uždara salė. Tačiau dabar viena naujosios salės siena – stiklinė – išsikišusi į pagrindinį kiemą. Prireikus ši siena uždengiama užuolaida.

Remiantis pradine koncepcija, konferencijų centro palubėje esančios komunikacijos neturėjo būti slepiamos. Vėliau visame antro aukšto vestibiulyje estetiniais sumetimais komunikacijas nuspręsta pridengti lubomis, nes to iš anksto pareikalavo konferencijų organizatoriai. Naujausioje konferencijų salėje po laužytomis lubomis ne tik išmoningai paslėptos metalinės santvaros, bet ir sukurta neįprasta salės lubų estetika bei reikiama akustika.

Kataklizmai seno ir naujo sandūroje

A. Palekienė pasakojo, kad dirbant su generaliniu rangovu bendrove „Veikmės statyba“ pavyko išspręsti daug problemiškų vietų ir sutaupyti lėšų. Statybos įmonės direktorius Viktoras Navickas patvirtino, kad apskritai sunkiausia statyboje yra ką nors renovuoti, kai prie senų konstrukcijų bei medžiagų reikia priderinti naujas. Anot jo, visada yra sunkiau ir sudėtingiau perstatyti, negu pastatyti iš naujo.

Didžiausia problema statybininkams buvo tai, kad iš anksto nebuvo galima gauti tikslių darbo brėžinių. Senieji planai skyrėsi nuo esamos padėties, todėl tiksliai pasakyti, kaip ir ką reikės daryti, buvo galima tik tuomet, kai statybininkai atidengdavo senąjį konstruktyvą. Norint viską atlikti laiku ir be priekaištų, rangovams teko gerokai pasistengti.

Kaip kino teatre 

Bendrovė „Audiotonas“ aštuoniose „Litexpo“ konferencijų salėse iš esmės atnaujino arba sumontavo naują vaizdo, garso bei šviesos įrangą. Įmonės vadovas Algirdas Šidiškis pasakojo, kad bendrovės specialistai visus metus su užsakovais derino būsimos įrangos specifikacijas.

Įdomiausias pavyzdys, pasak A. Šidiškio – seniausioji konferencijų salė Nr. 1.1. Joje atnaujinta įranga technologiškai gali pretenduoti būti pati geriausia ne tik Baltijos šalyse, bet ir visoje Rytų Europoje.

Tarp kėdžių yra įmontuoti skaitmeniniu būdu valdomi mikrofonai, kuriais gali naudotis kiekvienas dalyvis. Kėdžių porankiuose sumontuota ausinių jungtis ir kalbų selektorius, kad būtų galima klausytis vertimo į kelias kalbas.

Be to, šioje salėje sumontuota moderni „Martin Audio Omniline“ garso sistema. Ji buvo modeliuojama kompiuterine programa, dėl to visoje salėje konferencijų garsas yra be priekaištų.

Kita toje pačioje salėje sumontuota kinui skirta garso sistema „Martin Audio“ su kolonėlėmis už ekrano ir žemų dažnių garsiakalbiais bei „Dolby Digital“ ar DTS erdvinio garso kodavimu. Sistemos širdis – „Crestron“ firmos skaitmeninis erdvinio garso procesorius. Vaizdas projektuojamas labai aukštos kokybės didelės raiškos vaizdo projektoriumi „Titan 1080p“. Toks trijų lustų DLP projektorius yra retenybė Lietuvoje.

Visose konferencijų centro salėse apšvietimas, garsas ir vaizdas valdomi automatizuotai naudojant „Crestron“ firmos valdymo procesorius ir belaidį liečiamąjį ekraną. Beje, sistemas gali valdyti net ir neįgudęs renginio vedėjas.

Naujausioje „Litexpo“ salėje sumontuota skaitmeninė belaidė diskusijų sistema su vertimo selektoriais. Sistema garso signalus perduoda skaitmeniniais infraraudonaisiais spinduliais. Dėl šios priežasties salėje nėra išvedžiota laidų, ir diskusijų sistema galima naudotis laisvai.