ateitiesTECHNOLOGIJOS

garsasvaizdasšviesa

Akustiniai sprendimai sporto salėse

Įrengėme Panemunės pradinės mokyklos sporto salės  akustinių parametrų optimizavimo sistemą

Projektuojant visuomeninio naudojimo patalpas (sporto sales, vestibiulius, didelio tūrio erdves ir kt.),  retai kada atsižvelgiama į būtinus  techninius sprendimus, kurie pagerintų patalpos akustinius parametrus. Pagrindiniai parametrai, kurie apsprendžia patalpos (salės) garso sklaidos kokybę  yra garso  aidėjimo trukmė, kalbos raiškumo (STI) indeksas. Dėl daugybės priežasčių, tokių kaip ribotas projekto biudžetas ar nežinojimas, kaip pagerinti akustines savybes, daugelyje sporto salių dėl garso aidėjimo ne tik nemalonu būti, tačiau negalima net suprasti kas kalbama ar transliuojama renginio metu.  Sporto salėse retai kada naudojamos garsą sugeriančios medžiagos, dažniausiai paviršiai ir apdailos medžiagos yra garsą atspindinčios (netaisyklingo paviršiaus betoninės sienos ir lubos, parketinės grindys, stikliniai paviršiai ir lt.), dėl to patalpoje esant didesniam sportuojančių žmonių kiekiui  tampa sunku komunikuoti, o dėl prastos išorinių sienų garso izoliacijos, aukštas triukšmo lygis vargina ne tik patalpoje esančius, bet gali trukdyti gretimose patalpose dirbančius ar besimokančius žmones, aplinkinius gyventojus.

UAB „Audiotonas“ sėkmingai įgyvendino įdomų  projektą – pasitelkdami pažangias akustinių matavimų technologijas, suprojektavo ir įrengė Panemunės pradinės mokyklos sporto salės akustinių parametrų optimizavimo sistemą.

Projekto pradžioje, naudojant impulsinį garso šaltinį ir profesionalią, akustiniams matavimams ir skaičiavimams skirtą programinę bei techninę įrangą, buvo atlikti akustiniai matavimai. Matavimų metu išanalizuota salėje sklindančio garso dažninė charakteristika, bei parinktos tinkamiausios akustinės medžiagos dažnių sklaidos problemoms spręsti.

Patalpos akustikos korekcijai panaudotos dalį perteklinių žemų ir vidutinių dažnių garsų sugeriančios akustinės plokštės. Tai akustinių absorbcinių plokščių masyvai, kuriems, atlikus sudėtingus skaičiavimus, buvo parinktos atitinkamos montavimo vietos ant salės sienų ir lubų. Sistema veikia „Helmholtz“ rezonatorių principu, dalį tiesioginių garso spindulių sugerdama, o dalį atspindėdama. Šio tipo plokštės atsparios smūgiams, nereikalaujančios papildomos priežiūros. Galimi įvairūs akustinių absorbcinių plokščių dizaino variantai.

Sporto salėje sumontuota  akustikos korekcijos sistema ženkliai pagerino vieną pagrindinių salės akustikos parametrų – aidėjimo trukmę, sumažindama  daugiau nei du kartus - iki 1,4 sek. Aidėjimo trukmės sumažinimas pagerino ir kitus salės akustikos vertinimo rodiklius – muzikos skambėjimo (C80) ir kalbos raiškumo (STI) indeksus. Rezultate sporto salėje tapo malonu būti ne tik sportinių renginių metu - atsirado galimybės salės erdvę pritaikyti įvairiems mokyklos renginiams - koncertams, šokių pamokoms, moksleivių pasirodymams ir kt.

Viena iš Panemunės pradinės mokyklos projekto sudedamųjų dalių - salės garso sistema, kurioje naudojamos  profesionalios akustinės sistemos RCF C5212-94, suderintos su garso procesoriumi RCF DX2008. Panaudojus šią sistemą pavyko pasiekti puikų salės įgarsinimo rezultatą. Garso sistemos pagalba garso lygis tolygiai paskirstomas didžiojoje salės ploto dalyje. Mobili garso įrangos spinta, kurioje yra garso valdymo pultas, muzikos grotuvas, belaidžių mikrofonų sistema bei garso stiprintuvai, gali būti transportuojama ir naudojama salėje tik esant poreikiui. Salės funkcijų išplėtimui įrengta vaizdo projekcijos sistema - 400 x 275 cm dydžio vaizdo ekranas ir LCD technologijos 6700 lumenų šviesos srauto vaizdo projektorius NEC PA672W.

 

Panaudoti įrenginiai

 

RCF C5212-94 akustinės sistemos

Biema FW 1300 garso stiprintuvas

RCF DX2008 skaitmeninis garso procesorius

Yamaha MG166XU mikšerinis pultas

MIPRO ACT-707DE + 2x ACT-707HE mikrofono sistemos

Projecta Elpro Large Electrol elektrinis ekranas

NEC PA672W + NP13ZL projektorius

Kramer SID-X2N vaizdo signalų keitiklis

 

Nuorodos

www.rcf.it

www.mipro.com

www.yamahaproaudio.com

www.projectascreens.co.uk

www.nec-display-solutions.com

www.kramerelectronics.com