ateitiesTECHNOLOGIJOS

garsasvaizdasšviesa

Atsinaujinusi ir moderniai įrengta nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Moderniai įrengta nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Lietuvos Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka yra informacijos sklaidos, kultūros, mokslo ir švietimo srityse veikianti įstaiga, taip pat vykdanti bibliotekų veiklą Lietuvoje.

Pati pirminė bibliotekos idėja kilo dar XIX amžiuje. Ją palaikė ir puoselėjo tokie iškilūs žmonės kaip Simonas Daukantas ir Motiejus Valančius. Tačiau nepalankūs istoriniai įvykiai – lietuvių spaudos lotyniškais rašmenimis draudimas (1864 – 1904), Pirmasis pasaulinis karas (1914 – 1918) sutrukdė šiai idėjai pilnai išsivystyti.

Vėliau, po Lietuvos valstybės atkūrimo, bibliotekos idėja vėl buvo prikelta realiam jos įgyvendinimui, tačiau ir šį kartą teko susidurti su nemažai sunkumų – patalpų, lėšų stoka, tvirtos koncepcijos trūkumas ir daugelis kitų priežasčių trukdė bibliotekai sėkmingai plėtoti savo veiklą. Vėliau sekė sovietinė ir vokiečių okupacijos, kurių kontekste reikėjo susidoroti su nemažai iššūkių.

Šių visų sunkumų akivaizdoje, biblioteka ne kartą keitė buveinės vietą ir net 8 kartus keitė pavadinimą. Galiausiai, po didelių sunkumų, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Martyno Mažvydo biblioteka atvertė naują savo istorijos puslapį.

Dar vieną naują puslapį biblioteka atvertė pernai metų rugsėjį naujai atvėrusi duris net po 8 metus trukusios rekonstrukcijos. Rekonstrukciją vėlgi lydėjo tam tikri sunkumai ir nepalankios aplinkybės – 2008 metų finansinė krizė, dėl kurios rekonstrukcijos darbai užtruko penkeriais metais ilgiau nei buvo planuota.

Atsinaujinusi biblioteka lankytojams gali pasiūlyti daugiau paslaugų, inovatyvesnių ir modernesnių priemonių. Rekonstruotoje bibliotekoje veikia 8 skaityklos, konferencijų salė su dviem vertimo kabinom ir garso režisieriaus kambariu, Bendradarbystės kambarys jauniems verslininkams, meno, muzikavimo erdvės, susitikimų kambariai studentams, verslininkams, organizacijų atstovams, garso įrašų studija, kamerinis kino teatras ir TV studija. Taip pat kavinė, knygynas ir vaikų žaidimų kambarys.

Prie atsinaujinusios bibliotekos, panaudodami naujausias AV technologijas, prisidėjo ir Audiotono specialistai: buvo įrengtos konferencijų salės garso, kalbų vertimo įrangos, vaizdo bei apšvietimo sistemos.

Bibliotekos vestibiulyje sumontuotoje firmos NEC vaizdo sienoje, galima matyti ne tik vaizdus iš konferencijų salėje vykstančių renginių, tačiau ir vaizdus iš kitų pastato aukštų, kuriuose sumontuoti garso bei vaizdo perdavimo komutaciniai įrenginiai, transliuoti renginius į konferencijų salę.

Vestibiulio įgarsinimo sistemai panaudota pažangi firmos Ateis įranga, paremta „steerable line arrays“ technologija leido maksimaliai sumažinti garso atspindžius bei padidinti kalbos suprantamumą.

Taigi, tikimasi, kad atsinaujinusi, moderniausiomis technologijomis įrengta nacionalinė biblioteka taps nauju traukos centru ne tik knygų mėgėjams, bet ir puikia vieta rinktis iniciatyviam jaunimui, plėtotis naujiems verslams, menininkams, bet ir nauja kultūrinių renginių oaze.